Aktualności
Najstarszy alkohol świata   Data: 11 czerwiec 2010Piwo otrzymuje się przez fermentację wyciągu ze słodu jęczmiennego z dodatkiem chmielu i drożdży. Najstarszy z napojów alkoholowych świata zawiera dużo witamin, a także pobudza trawienie i orzeźwia.

W starożytnej Mezopotamii obok chleba piwo było podstawowym produktem spożywczym. Kodeks Hammurabiego przewidywał ostre kary dla nieuczciwych piwowarów: włącznie z utopieniem producenta w jego własnym... piwie. W Babilonii piwo uważano za środek leczniczy, a u Egipcjan wolno je było pić tylko przez trzcinę. W średniowiecznych Czechach, gdzie rósł najlepszy chmiel, za wywóz nasion lub sadzonek tej rośliny groziła śmierć...

Piwne klasztory
W okresie średniowiecza warzeniem piwa zajmowali się głównie... mnisi (dopiero później przywilej ten otrzymały miasta). Posiłki w klasztorach były na ogół bardzo skromne, a ich skład często związany z nakazami zachowania postu. Piwo, które nie łamało żadnych nakazów i było znane ze swoich odżywczych składników, doskonale uzupełniało potrzebne kalorie. Według niektórych historyków mnisi pili w ciągu dnia do 5 litrów piwa na osobę! Aż strach pomyśleć, jak wyglądały ich wieczorne modły... Część klasztorów stała się nawet dobrze funkcjonującymi browarami.

Polacy nie gęsi i swoje piwo mają
W Polsce piwo było wytwarzane od zarania dziejów. Niemcy nazywali Bolesława Chrobrego "Tragbier", co znaczy piwosz, ponieważ gdy przyjmował zagranicznych gości zawsze raczył ich polskim piwem. Kronikarz pisał: "Cesarz Otton III po przyjeździe do Gniezna został przyjęty nadzwyczaj gościnnie, a na powitanie Bolesław Chrobry wręczył mu kufel wybornego piwa".

Śmierć za kufel piwa
Konkurencja między browarami od zawsze była bardzo ostra. Gdy pod koniec XIV wieku do Gdańska zaczęto sprowadza piwo warszawskie gdańscy piwowarzy wywołali bunt. W zamieszkach zginęło kilkadziesiąt osób, a ponad tysiąc zostało osadzonych w więzieniu!

Statystyka:
Przeglądano: 1422
PowrótDalej